HABERLER

Bizden, Sektörel ve Basından Haberler
18.4.2019 - Sektörel Haberler

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Teskon+Sodex Fuarı Gerçekleşti


17-20 Nisan 2019 tarihleri arasında MMO Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi – İzmir’de gerçekleşen 14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Teskon+Sodex Fuarı’nın bu yılki ana teması “mekanik tesisatta gerçekler ve gelecek” olarak belirlenmişti.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası adına İzmir Şubesi tarafından yürütülen, tesisat sektörünün yüzden fazla dernek ve firma tarafından temsil edildiği fuarda pek çok sempozyum, seminer, kurs ve panel düzenlendi.  Bütünleşik Yenilenebilir Enerjili Sistemler, Konfor, İç Hava Kalitesi ve Enerji Verimliliğinin Birleşimi, Mekanik Tesisat Mühendisinin Mimarideki Rolü, Güvenli, Sürdürülebilir, Sağlıklı ve Verimli Ortamlar, Mekanik Tesisatta Dijital Dönüşüm ve Nesnelerin İnterneti (IOT: Internet of Things) Kavramları, Ortak Sistem Sorunları ve Yanlış Uygulamalar, Yüksek Performanslı Sistemlerin İşletmesi ve Bakımı gibi konu başlıklarına bağlı olarak tasarım, sistemler, uygulama, test ve devreye alma, işletme, ölçme, denetim, eğitim, eğitim araçları ve yöntemleri, yasal düzenlemeler vb. mekanik tesisat sistemlerindeki faktörlerin öneminin ve uygulama yöntemlerinin tartışıldığı kongrede çok çeşitli ortamlarda değerli bilgi paylaşımlarında bulunuldu. Derneğimizin de temsil edildiği kongre ve fuarda sektörün çok değerli isimleri bir araya geldi.

MTMD Teskon+Sodex Fuarı’nda Katılım ve Katkıları

14. Ulusal Tesisat Mühendisliği Kongresi ve Teskon+Sodex Fuarı’nda derneğimiz bir panel, iki kurs ve çeşitli üye sunumları ile yer aldı. Dr.Mustafa BİLGE kongre yürütme kurulunda yer yer aldı.

Mekanik Tesisattaki Genel Teknik Şartname ve Keşif Özetlerindeki Uyumluluğun Sağlanması Paneli

18 Nisan Perşembe günü 15.00 -18.30 saatleri arasında MTMD düzenleyiciliğinde “Mekanik Tesisattaki Genel Teknik Şartname ve Keşif Özetlerindeki Uyumluluğun Sağlanması Paneli” gerçekleşti. Dernek Başkanımız İrfan ÇELİMLİ’nin de panelist olarak katıldığı çalışmada, aşağıdaki kurum temsilcileri ilgili alt konu başlıklarında panelde yer aldılar:

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Cüneyt AKIN: Yasa, Yönetmelik ve Mevzuatların Gerekliliği Anlaşmazlıklar
 • MMO adına Yunus YENER: Anlaşmazlıklarda Karşılaşılan Problemler
 • MTMD adına Yönetim Kurulu Başkanı İrfan ÇELİMLİ: Uygulama Bakışı ve Keşif Özetinde Uyumluluk
 • TTMD adına Gökhan ÜNLÜ: Tasarım ve Şartname Yazımında Yaşanılan Problemler
 • İSKAV adına Taner YÖNET: Malzeme Üretim ve Satışında karşılaşılan problemler
 • Abdullah BİLGİN: Şartnameye bakış açısı ne olmalı, Mevzuat, Standartlar, Uygulama
 • Proje Yönetim alanında MTMD Onursal Üyesi Şinasi KARAOĞLU: Yönetim ve Müşavirlik Hizmetleri Bakışı

Hava Kanalı İmalatı Montajı ve Testleri Kursu

MTMD DW144 Saç Kanal İmalat ve Montaj İşleri Teknik Şartnamesi yayını temel alınarak hazırlanan kurs MTMD Denetleme Kurulu Üyesi Osman ARI tarafından 19 Nisan Cuma günü verildi.

Diğer Oturumlar

 • Onursal Üyemiz Prof. Dr. Birol KILKIŞ’ın Sempozyum Oturum Başkanı olduğu Binalarda Enerjiİ Performansı ve Akıllı Binalar Sempozyumu yapıldı
 • Termodinamik Sempozyumunda Onursal Üyemiz Prof. Dr. Birol KILKIŞ Binaların Havalandırılmasında Isı Geri Kazanım Cihazlarının Ekserjik Performansı konulu sunum yaptı
 • Binalarda Enerji Performansı ve Akıllı Binalar Sempozyumu’nda Onursal Üyemiz Birol KILKIŞ Çatı Tipi PVT Toplaçların Elektrik ve Sıcak Su Üretiminde En Fazla Ekserji Kazanımı İçin Yerleşim Çözümlemesi sunumu yaptı
 • Onursal Üyemiz Prof. Dr. Hasan HEPERKAN’ın yöneticisi olduğu Binalarda Enerji Performansı ve Akıllı Binalar Sempozyumu yapıldı.
 • Onursal Üyemiz Dr. Kazım BECEREN’in oturum başkanı olduğu Yangın Güvenliği Konusundaki Yeni Gelişmeler; Mekanik ve Elektrik Yangın Korunum Sistemlerinin Bütünleşik Tasarımı Semineri yapıldı
 • Onursal Üyemiz Prof. Dr. Birol KILKIŞ’ın oturum başkanı olduğu CO₂ Salımlarının Azaltılmasında Ezber Bozan Yenilikçi Önlemler ve Ekserji Semineri yapıldı.
 • Onursal Üyemiz Prof. Dr. Hasan HEPERKAN’ın oturum başkanı olduğu Test Ayar Dengeleme (Tad) / Commissioning - Kontrol İşletmeye Alma Kabul (KİK) Semineri yapıldı.
 • Test Ayar Dengeleme (Tad) / Commissioning - Kontrol İşletmeye Alma Kabul (KİK) Seminerinde, Yönetin Kurulu Üyemiz Dr. Mustafa BİLGE Geçerlilik Denetimi (Commissioning-CX) Kavramına Bir Yaklaşım sunumunu gerçekleştirdi.

Test Ayar Dengeleme (Tad) / Commissioning - Kontrol İşletmeye Alma Kabul (KİK) Seminerinde, Yönetim Kurulu Üyemiz Dr. Mustafa BİLGE ve Dernek Üyemiz Mahir İlter BİLGE’nin Doha Metrosunda Tünel Havalandırma Sisteminin Kabul Testleri sunumu yapıldı.300x200

Etkinlikler

MTMD ve sektörel etkinlikler takvimini burada bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Etkinlikler Takvimi