HABERLER

Bizden, Sektörel ve Basından Haberler
1.4.2017 - Bizden Haberler

Bina Tesisatlarında Sık Yapılan Hatalar Semineri


Türk Tesisat Mühendisleri Derneği İstanbul İl Temsilciliği tarafından düzenlenen ve MTMD tarafından organize edilen Bina Tesisatlarında Sık Yapılan Hatalar konulu eğitim semineri 1 Nisan 2017 tarihinde Taksim Point Hotel’de yapıldı. Oturum başkanlığını MTMD Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Biner’in yürüttüğü seminere Zühtü Ferah, MTMD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İrfan Çelimli ve Eser Çizer konuşmacı olarak katıldılar.
 
Seminerde ilk sunumu yapan Zühtü Ferah, öncelikle projeci bakışıyla, hataların hangi nedenlerden oluştuğuna değinerek seçilen sistemle tesisin uyumunun önemli olduğunu söyledi.  Yaşanan hataların sonucunda işveren, projeci, yüklenici ve malzemeci arasında güven kaybının yaşandığına dikkat çeken Ferah, bunun ancak karşılıklı destekle önüne geçilebileceğini belirtti. İkinci sunumu gerçekleştiren İrfan Çelimli ise, bütünleşik olmayan tasarımlar, yetersiz teknik eleman durumu ve özgün çözüm üretilememesinden kaynaklı sorunlara dikkat çekti. Tasarım dışında uygulama ve montaj hatalarını vurgulayan Çelimli, yapılan işlerde temel sorunun zaman ve bütçe baskısına bağlı olarak ucuza mal etme çabasının çok sayıda sorunu beraberinde getirdiğini söyledi.
 
Verilen aranın ardından ikinci bölümde sunum gerçekleştiren Eser Çizer ise, ilk olarak örnek bina üzerinden çizim, uygulama ve işletme hatalarını sergiledi. Daha sonra farklı binalardan da örnekler sunan Çizer, işletmelerde getirilen çözümleri anlattı. Katılımcıların yoğun ilgi gösterdiği seminerin son bölümünde sorular cevaplandı. Seminer, Onur Kurulu Üyemiz Ersin Gökbudak’ın oturum başkanı ve konuşmacılara teşekkür belgesi takdimiyle son buldu.300x200

Etkinlikler

MTMD ve sektörel etkinlikler takvimini burada bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Etkinlikler Takvimi