HABERLER

Bizden, Sektörel ve Basından Haberler
18.11.2016 - Bizden Haberler

BIM Uygulamalarının Dünyada ve Ülkemizde Gelmiş Olduğu Aşama, BIM ve MEP İlişkisinin İrdelenmesi Paneli


Mekanik Tesisat Mühendisleri Derneği'nin düzenlediği “BIM Uygulamalarının Dünyada ve Ülkemizde Gelmiş Olduğu Aşama, BIM & MEP İlişkisinin İrdelenmesi Paneli” 18 Kasım 2016 Cuma günü   Shreaton Grand Ataşehir'de gerçekleşti.  
MTMD üye firma çalışanları, tasarımcılar, proje yönetim firma temsilcileri, mimarlar, çeşitli dernek ve MMO temsilcilerinden 90 kişi katıldı.

MTMD Yönetim Kulu Başkanı Mustafa Bilge; yaptığı açılış konuşmasında, yurt dışındaki müteahhitler ile çalışmak için BIM, Tridy uygulamalarına hakim olmak gerektiğine dikkat çekerek bu Panelin konusunu bu nedenle seçtiklerini belirtti.
İlk konuşmacı, TROX Türkiye firmasından Ozan Atasoy, BIM Konusunda ülkelerin strateji geliştirdiklerine tanık olduğunu, İSKİD'de konuyu gündeme getirdiğini, müteahhitlerin önümüzdeki yıllarda BIM platformunda çalışmaya hazır mısınız, alt yapınız var mı, tecrübeniz var mı sorusunu yönelteceğini düşündüğünü, tasarımcıların bu konuya ilgi göstermesi gerektiğini, kaynak olmasına rağmen ancak kaynaklara erişimde sıkıntı olduğunu, tasarımcıların kaynaklara erişiminin sağlanması gerektiğini, üreticilerin de ürünlerinde rekabete uymak zorunda olduğunu, bir platformun oluşturulması gerektiğini, her kesin aynı dili konuşması gerektiğini ve alt yapının oluşturulması gerektiğini vurguladı. BIM stratejisinin oluşması için İSKİD olarak öne çıkıldığını, devamında TTMD , MTMD ve İSİB ile konuşulduğunu, yaklaşık bir sene sonunda Misyon ve Vizyonun ortaya çıktığını söyleyerek MTMD'ye bu etkinlik için teşekkür etti.

BIM Genel Tanıtımı sunumunu ProCS Mühendislik'den Daniel Kazado yaptı.
Mimaride BIM Uygulamaları'nı Bold Mimarlık’tan Erdinç Çiftçi, TAV BIM Uygulamaları sunumunu TAV’dan Ahmet Çıtıpıtıoğlu,  Tekfen Tanap Projesi  BIM Uygulamalarını Tekfen’den Mehmet Polat Diker, Emar Projesi BIM Uygulamalarını Sönmez Metal’den Hayrullah Yüksekli aktardı.  Önder Boyalıklı ise MTMD’nin BIM’e Bakışı'nı sundu.
Moderatörlüğünü MTMD Genel Sekreteri Cemal Çetin Yıldırım’ın yaptığı panel, soru-cevapların ardından yapılan kokteyl ile son buldu.300x200

Etkinlikler

MTMD ve sektörel etkinlikler takvimini burada bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Etkinlikler Takvimi