HABERLER

Bizden, Sektörel ve Basından Haberler
17/03/2022 - Bizden Haberler

Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) Çalıştayına Katıldık


17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi (KABEV) Enerji Performans Sözleşmesi (EPS) Çalıştayına MTMD adına Onursal Üyemiz ve aynı zamanda İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Komisyonu Üyemiz Şinasi KARAOĞLU ve Dernek Müdürümüz Nilgün İLİK katıldı.

KABEV Projesi, AB destekli bir proje. Kamu binalarında enerji verimliliği uygulamaları yapılarak oluşturulacak enerji tasarrufu ile enerji giderlerinin ve buna bağlı olarak sera gazı emisyonlarının azaltılması amaçlanıyor. EPS çalıştayının amacı ise ihale süreçlerinde ve sonrasında yaşanabilecek sorunları tespit ederek en doğru yöntemi belirlemek adına işin her aşamasında yer alanları (tasarımcı, uygulamacı, müşavir, müteahhid, tedarikçi, enerji verimliliği danışmanlık şirketleri ve projeden faydalanacak kamu kurumu temsilcileri) bir araya getirmek.

Çalıştaya 150 kişi katıldı, sunumlar Yapı İşleri Genel Müdürlüğünce gerçekleştirildi. Daha öncesinde bitirilen projeler hakkında bilgi verildi. Ayrıca enerji verimliliği uygulamaları kapsamında yapılan binalarda devreye alma, ölçme ve doğrulama işlemlerinin nasıl yürütüldüğü ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Öğleden sonraki programda katılımcılar 5 gruba ayrılarak;

EPS İhale Şartları (1 Nolu Grup)

Enerji Etütü  (2 Nolu Grup)

Uygulama (3 Nolu Grup)

Ölçüm ve Doğrulama  (4 Nolu Grup)

Devreye Alma (5 Nolu Grup) , konu başlıklarında karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili görüşlerini bildirdiler.

Yakın zamanda, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü tarafından gelen 5 masaya ait görüşler özetlenerek Çalıştay Sonucu kamu ile paylaşılacak.300x200

Etkinlikler

MTMD ve sektörel etkinlikler takvimini burada bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Etkinlikler Takvimi