HABERLER

Bizden, Sektörel ve Basından Haberler
02/06/2024 - Sektörel Haberler

Bağdat Sektörel Ticaret Heyeti ile Bölgesel İş Birliğini Güçlendiren Buluşmaya katıldık


İklimlendirme Sanayi İhracatçıları Birliği (İSİB) , 2-5 Haziran 2024 tarihleri arasında 19 üye firmanın katılımı ile Bağdat’ta Sektörel Ticaret Heyeti gerçekleştirdi. Heyetten bir hafta öncesinde T.C. Ticaret Bakanlığı Bağdat Ticaret Müşaviri Abdullah Fatih Çelenk tarafından çevrimiçi düzenlenen bilgilendirme toplantısında; Irak’ın ekonomik durumu, ticari ilişkileri ve iş yapma kültürü hakkında katılımcı firmalara sunum yapıldı.

Görüşmeler sırasında T.C. Ticaret Bakanlığı Bağdat Müşaviri Abdullah Fatih Çelenk, firmaları tek tek ziyaret ederek firmalar ve ürünleri hakkında bilgi aldı. Görüşmelere 85 Iraklı firma katılım gösterirken yaklaşık 140 ikili iş görüşmesi gerçekleştirildi. Heyet programının ikinci gününde Irak Ticaret Bakanlığı Fuarlar İdaresi Başkanlığı’na ziyaret ve Bağdat Ticaret Odası’nda da ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi. Son olarak T.C. Bağdat Büyükelçiliği’ne ziyaret yapıldı. Ayrıca derneğimizi temsilen Hüseyin Erdem katılım sağladı. Türk Tesisat Mühendisleri derneğini temsilen  Bahri Türkmen Irak’ta başarılı çalışmalar yürüten Mustafa Arslancan da ikili iş görüşmelerine katılarak heyetin verimliliğine katkı sağladı.

Irak pazarında Türkiye’nin varlığını güçlendirmek ve iklimlendirme sektörü ithalatındaki payını artırmak için girişimlerde bulunulması büyük önem taşıyor. TradeMap kaynaklarına göre; Türkiye’nin Irak’a 2023 yılı toplam ihracatı 14.8 milyar dolarken iklimlendirme sektör ihracatı ise 400 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’nin Irak iklimlendirme sektörü ithalatındaki payı ise yüzde 9,6. Özellikle Iraklı iş insanlarının Türkiye’den ihracatçılar ve ürünler arayışında olduğu göz önüne alındığında, yeni iş ortaklıkları kurmak ve ticari faaliyetleri artırmak için heyet organizasyonunun önemi daha net ortaya çıkıyor. İSİB tarafından yapılan bu organizasyonun başarısı ile Türkiye’nin Irak pazarındaki varlığını güçlendireceği ve iklimlendirme sektörü ihracatını artıracağı öngörülüyor.

 300x200

Etkinlikler

MTMD ve sektörel etkinlikler takvimini burada bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Etkinlikler Takvimi